Daha İyi Bir Hayat Planı

Dürüst olacağım; plan yapmasını seven biri değildim. Planları da seven biri hiç olmadım. Bunun tek bir neden vardı; sürekli bir şeyler planlayıp 1 metre bile ilerleyemiyordum. Yıllar sonra farkettiğim bir şey oldu o da planı küçük küçük faaliyetlere ayırdığımda bu faaliyetleri bir alışkanlığa dönüştürmüyordum. Doğal olarak alışkanlık olmadığı için tamamlanma oranı da hızla düşüyordu.

Hâlâ plan seven biri değilim ama en azından faaliyetleri bir alışkanlığa döndürme yolu buldum ve hedeflerime ulaşmada daha başarılı olmaya başladım. Faaliyetleri alışkanlığa dönüştürmenin –kulağa biraz ilkelmiş gibi gelse de– en iyi yolu ödül sisteminden geçiyor. Yani, bir hafta boyunca listenizde yer alan faaliyetleri tamamladığınızda kendinizi ödüllendireceksiniz. Nasıl bir ödül olduğunun önemi yok. Önemli olan beyninizi kandırmak ve faaliyetleri alışkanlık haline dönüştürüne kadar buna devam etmek. Ta ki diş fırçalamak ya da banyo yapmak gibi bir alışkanlık olana kadar.

Aşağıda bana çok faydası olan (planın orjinali Mark Manson‘a aittir) ve nasıl daha iyi bir hayat için plan yapabileceğinize dair bir yol haritası bulacaksınız. Elinize kağıt ve kalemi alın ve yazmaya başlayın.

break-car-couple-196666
picjumbo.com

1. Beyin Fırtınası

Beyin fırtınasında yapmanız gereken ölmeden önce yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini hazırlamak. Ne kadar garip, saçma ya da imkansız olursa olsun ölmeden önce yapmak istediğiniz şeyleri yazın. Bunu yaparken de bilinçli olarak kendinizi ya da yapmak istediğiniz şeyi eleştirmeyi kesin.

Beyin fırtınasında dikkat etmeniz gereken son şey de çok yazdım düşüncesine kapılmamak. Bu sizin hayatınız ve birçok şeyi istemenizden de çekinmeyin.

Örneğin:

  1. Japonya seyahati
  2. Everest base 2’ye tırmanmak
  3. Kendi işimi kurmak
  4. Bütün seks pozisyonlarını denemek (sırf uç bir örnek olarak algılanacağı için yazdım.)
  5. Paraşütle serbest atlayış yapmak

En fazla 1 saatinizi beyin fırtınasına ayırın.

2. Uzun Vadede Başarmak İstenenler

Elinizde beyin fırtınası ile oluşturduğunuz bir ölmeden önce yapılması gerekenler listeniz oldu. Şimdi ise uzun vadade nasıl bir hayata sahip olmak istediğinize dair bir çalışma yapacaksınız.

Yeni bir kağıda bundan 5 sene sonra nasıl bir hayata sahip olmak istediğinizi en ince ayrıntısına kadar yazın. Nasıl bir yaşamınız olacak, günlük ne işler yapıyorsunuz, nasıl bir işiniz var, nerde yaşıyorsunuz, kiminle vaktinizi geçiriyorsunuz, nasıl bir sevgiliniz var, nasıl bir eviniz var vb. şeyleri en ince ayrıntısına kadar yazın.

Bu, sizin beyin fırtınasında yazdığınız şeyleri daha da netleştirecektir.

Ayıracağınız süre 1 saati geçmesin.

3. Kısa Vadede Başarmak İstenenler

Artık elinizde hem beyin fırtınası listesi hem de uzun vadede nasıl bir hayatınız olduğuna dair net şeyler var. Şimdi yapmanız gereken aynı uzun vadede başarmak istenenlerde yazdığınız gibi bu sefer kısa vadede –yani 1 sene içinde– ulaşmak istediğiniz hayatı en ince ayrıntısına kadar yazın.

Süre 30dk.

dart-dartboard-game-242494
vedanti

4. Aktivite/Zaman Oranı

Şimdi yeni bir kağıda gün içinde vaktinizi hangi aktivitelerle geçirdiğinize ve bunlara ne kadar zaman harcadığınıza dair bir liste hazırlayacaksınız. Bu listenin amacı gün içinde neye ne kadar zaman harcadığınızı ve bunlardan hangilerinin sizi ulaşmak istediğiniz hayata ulaştırdığını ya da ulaştırmadığını anlamak. Sadece diş fırçalamak gibi temel alışkanlıkları bu listeye eklemeyin.

Üç tane sütun oluşturun ve ilk sütuna gündelik aktivitelerinizi yazın. İkinci sütuna bunlara günde kaç saat ayırdığınızı yazın. Eğer haftada 1 kez sinemaya gidiyorsanız ve sinema için harcadığınız süre –yol dahil– 5 saat ise haftalık 1 saat olarak belirtin (yuvarlayın). Son sütuna da hayatınıza ne kadar değer kattığına dair 10 üzerinden bir puan verin.

Örneğin:

  1. Sinema | 1 saat/hafta | 4
  2. İş | 50 saat/hafta | 2
  3. Arkadaşlar | 2 saat/hafta | 9
  4. Netflix | 20 saat/hafta | 3

Bu liste size hayatınızda yaptığınız şeylerle nelerin eşleşmediğini de gösterecektir. Yukarıdaki örnekte haftada 50 saat çalışan birinin işten sağladığı değer sadece 2. Elbette bu istifa edin anlamına gelmiyor ama işten hiç keyif almayan birinin haftada 50 saatini buna ayırması da mutluluğu baltalayan temel şeylerden biri. Bir diğer örnek de Netflix’e 20 saat ayırıp buna değer olarak 10 üzerinden 3 vermek. Öyleyse Netflix yerine arkadaşlarınıza daha çok vakit ayırmalısınız.

Tekrar kısaca belirteyim; eğer bir aktiviteye çok vakit harcıyor fakat size bir değer katmıyorsa o aktiviteyi sonlandırın ya da harcadığınız vakti azaltın. Eğer size büyük fayda sağlayan bir aktiviteniz varsa ve harcadığınız vakit az ise ona daha çok vakit ayırın.

Süre 1 saat.

5. Faaliyetler ve Alışkanlıklar

Yazının en başında da dediğim gibi faaliyetleri bir alışkanlığa dönüştüremediğiniz sürece planlarınızın başarılı olma olasılığı çok düşük, hatta yok denecek kadar az. Bu yüzden faaliyet, alışkanlık ve ödül yönetimini uygulamalısınız.

Faaliyet –> Alışkanlık –> Ödül

İlk olarak yapmak istediğiniz şey ne? Her gün kitap okumak mı yoksa başka bir şey mi? Bu sizin faaliyetiniz olsun. Eğer bir hafta boyunca her gün 1 saat kitap okursanız kendinize çok sevdiğiniz bir yiyecek alın. Ya da bir yazar olmak istiyorsunuz ve her gün en az 200 kelime yazmış olacaksınız. Öyleyse bir hafta boyunca her gün en az 200 kelime yazarsam sinemaya gideceğim gibi.

Aklınızda bulunsun, bir şeyin alışkanlığa dönüşmesi en az 2 ay sürüyor. Faaliyetiniz neyse en az 8 hafta boyunca her gün yapmalısınız. Yaparsanız da bu 8 ödüle denk geliyor.

Süre 1 saat.

6. Plan

Artık elinizde beyin fırtınası listeniz, uzun ve kısa vadede başarmak istedikleriniz, neye ne kadar zaman harcayıp ne kadar fayda gördüğünüz ve hangi faaliyetleri alışkanlığa nasıl dönüştüreceğinize dair listeleriniz oldu. Şimdi ise planlama zamanı.

İlk olarak uzun vadede başarmak istediğiniz şeylerden en çok istediğiniz 5 şeyi not alın. Daha sonra da kısa vadede sizi bu uzun vadeden seçtiğiniz şeylere ulaştıracak 5 şeyi not alın. Son olarak bunları aşağıdaki gibi aylık, haftalık ve gündelik faaliyetlere ayıracağız.

Örneğin:

5 yıl: Hem maaş hem de çalışma şartları açısından harika bir işe/şirkete sahip olmak.
1 yıl: Hayalimdek iş için gerekli eğitimleri ve sertifikaları tamamlayıp iyi bir iş ağına sahip olmak.
1 ay: Kendi sektörümdeki başarılı insanlarla iletişime geçmek ve kendimi tanıtıp bu alanda yeni neler öğrenebileceğimi sormak.
1 hafta: Eğitim ve gerekli sertifikalar için başvuru yapmak.
Her gün: Araştırma yapıp günlük olarak kişisel gelişime vakit ayırmak ve en iyi eğitimleri belirlemek.

Süre 1 saat.

Artık elinizde net ve tüm detaylarıyla yazılmış daha iyi bir hayat planınız var.

Tüm bunları üşenmeden sayfalarca kağıda yazdınız. Yazmanın sağladığı en temel şey  sizi bu alanda daha çok çaba sarfetmeye teşvik etmesi. Çünkü artık bir iç sese de sahip olacaksınız. Bu ses sizi sürekli rahatsız edecek ve bu şeyleri yapmanız için dürtecek.

Tavsiye olarak her ay bu listede nerede olduğunuza bir bakın. Bazı şeyleri daha kısa sürede elde edebilirsiniz bazıları ise beklediğinizden çok daha uzun sürebilir. Bu sizi ne sevindirip acele ettirsin ne de üzüp pes ettirsin. Ne yapıyorsanız –iyi ya da kötü– kar topu gibi bir süre sonra çığa dönecektir. Hangi tarafta olmanız gerektiğine de kararı siz verin.

One Reply to “Daha İyi Bir Hayat Planı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.